Podbrdské muzeum

 
Podbrdské muzeum Podbrdské muzeum Podbrdské muzeum Podbrdské muzeum Podbrdské muzeum

Stodola

Podbrdsko bylo chudým krajem, a proto takřka každá rodina měla kousek pole, zahradu a hospodářství. Pole bylo třeba pravidelně obdělávat, úrodu převézt do stodoly, oddělit zrno od plev a umlít na mouku, slámu uskladnit, nasušit trávu pro dobytek na zimu, sklidit len a připravit na tkaní….velkou péči vyžadovala i  hospodářská zvířata, z mléka se vyráběl  tvaroh, husy bylo třeba škubat, aby bylo peří do peřin. Práce bylo hodně a dřevění a železní  pomocníci primitivní, základem života byla dřina, těžká práce od svítání do soumraku. V naší  stodole najdete  sbírku nářadí, náčiní i strojů, které nesměly chybět v žádné venkovské domácnosti.

V roce 2013 byl v části stodoly otevřen plně funkční cvočkařský veřtat doplněný o expozici věnovanou cvočkařství. Při různých příležitostech si i vy můžete vyzkoušet jak těžké je vykovat hřebík či šerku. 

Stodola
Stodola
Stodola
Stodola
Stodola
Stodola
Stodola
Stodola
Stodola
Stodola

Ubytování v okolí: www.penzionkunc.cz, www.rafanda.zde.cz, www.penzionjaro.cz, www.blazek-ubytovani.unas.cz, www.equitana.cz, www.ildam.cz, panskydumrozmital.cz