Jakub Jan Ryba dětskýma očima

Vzdělávací program ke stálé expozici "Život a dílo Jakuba Jana Ryby" přiblíží žákům život konkrétní osoby na malém městě na přelomu 18. a 19. století. Program navazuje na RVP ZV.

Struktura programu

• Úvod
  • Projekce dětského motivačního animovaného filmu „Jakub Jan Ryba dětskýma očima“.
  • Práce v expozici – program plynule navazuje na projekci filmu, pomocí obrazových scén z filmu nacházíme archiválie, dokládající Rybův život a dobu. Komentář lektora střídá práce ve skupinách. Důraz je kladen na emoční prožitek, práci s obrazem a textem a komunikaci. Součástí programu je krátká hudební ukázka z díla JJR.
  • Závěr a rozloučení

Mladší školní věk (doporučujeme 8 – 11 let) – program seznamuje žáky s příhodami z Rybova dětství, školními léty a s jeho vlastním profesním přístupem k dětem a žákům. Porovnání výjevů z Rybova života s vlastními zkušenostmi rozvíjí pozorovací schopnosti dětí a vede je k vlastnímu uvažování.

Starší školní věk – žáci získají díky konkrétnímu životnímu příběhu slavného člověka představu o životě na přelomu 18. a 19. století. Porovnání Rybova životního příběhu a zkušeností s naším životem v současnosti, porovnávání dobových dokumentů (mapy, veduty) se současným stavem konkrétního území. V rámci osobnostní a sociální výchovy rozvíjí program schopnost poznávání a zdůrazňuje vliv mezilidských vztahů a komunikace na kvalitu života.

Střední školy  - studenti získají díky konkrétnímu životnímu příběhu slavné osobnosti představu o životě v klasicismu. Program prohloubí jejich znalosti z historie, kulturních dějin a dějin umění. V rámci osobnostní a sociální výchovy rozvíjí program schopnost poznávání a komparace. V rámci výchovy demokratického občana vede k uvědomění významu občanské společnosti a školy a zdůrazňuje vliv mezilidských vztahů a komunikace na kvalitu života.

Vzdělávací obory

Člověk a společnost - dějepis, občanská výchova

Jazyk a jazyková komunikace  - čeština (úryvky z Rybových textů)

Člověk a příroda – geografie (místa, kde JJR působil, porovnání dobové a současné mapy)

Umění a kultura – hudební a výtvarná výchova

Kompetence k učení, kompetence komunikativní a sociální

Délka programu 90 minut

Cena 40 Kč,-/žák, doprovod zdarma

Rezervace programu

pp@podbrdskemuzeum.cz / 311 249 267

ir@podbrdskemuzeum.cz / 311 249 264

Jakub Jan Ryba dětskýma očima

ŘEMESLA NA PODBRDSKU

• ŘEMESLA NA PODBRDSKU ZÁVISLÁ NA MÍSTNÍCH PŘÍRODNÍCH ZDROJÍCH - vzdělávací program ke stálé expozici Jak se žilo na Podbrdsku přiblíží žákům život v brdské přírodě, která odpradávna poskytovala lidem, kteří se zde usadili, suroviny a obživu
  • CVOČKAŘSTVÍ - PUTOVÁNÍ ZA BRDSKÝM CVOČKEM - k tradičním podbrdským řemeslům patřilo cvočkařství

Struktura programu

• Úvod v expozici Jak se žilo na Podbrdsku
  • Tradiční řemeslné výrobky v běžné podbrdské domácnosti
  • Projekce krátkého historického dokumentu o řemeslech na Podbrdsku s důrazem na cvočkařství
  • Práce v expozici Řemesla na Podbrdsku (stodola) - ,,Putování za brdským cvočkem,,  - ukázka kování + praktická zkouška kování cvočku a plnění úkolů na stanovištích, práce s pracovními listy
  • Závěr a rozloučení

Program navazuje na RVP ZV

Vzdělávací obory

Člověk a jeho svět

Místo, kde žijeme – program je zaměřen na teoretické i na praktické poznávání místních a regionálních historických skutečností. Při práci ve skupinách žáci plní různé úkoly, které by měly přirozený způsobem probudit kladný vztah k místu jejich bydliště a postupně rozvíjet národní cítění a vztah k naší zemi.

Lidé kolem nás – žáci poznávají historický kontext svého regionu, místní kulturu před nástupem globalizace.

Lidé a čas – žáci se učí orientovat se v dějích a v čase, učí se poznávat, jak se život a věci vyvíjejí v závislosti na čase a historickém kontextu. Podstatou programu je vyvolat u žáků zájem o minulost. Vycházíme-li od nejznámějších historických událostí v obci a regionu, nacházíme kamínek z mozaiky kulturního bohatství celé země.

Člověk a společnost

Žáci poznají dějinné, sociální a kulturně historické aspekty života lidí v našem regionu – v celé  jejich rozmanitosti, proměnlivosti a ve vzájemných souvislostech, s důrazem na každodenní život.

Člověk a příroda

Žáci mají příležitost poznávat přírodu jako systém, jehož součásti jsou vzájemně propojeny, působí na sebe a ovlivňují se. V historickém kontextu mohou vnímat například proměnu krajiny v okolí, proměny druhového složení plodin v minulosti a dnes… Na takovém poznání je založeno i pochopení důležitosti udržování přírodní rovnováhy pro existenci živých soustav i člověka, včetně možných ohrožení plynoucích z přírodních procesů, z lidské činnosti a zásahů člověka do přírody. Vzdělávací oblast významně podporuje vytváření otevřeného myšlení, kritického myšlení a logického uvažování.

Kompetence pracovní, komunikativní, k učení

Délka programu dle individuálních potřeb 60 – 90 minut

Cena  40,- Kč/ žák, doprovod zdarma